Dijital pazarlama nasıl olmamalıdır ?

Fena bir yanlış var;  kelimenin başına dijital gelince sanki her şey sanalmış, gerçek hayat ile alakası yokmuş gibi, veriler ve analizlermiş algılanıyor.

Harvard’lı ünlü pazarlama profesörü Theodore Levitt der ki; insanlar 5 cm’lik matkap ucu değil, insanlar 5cm’lik delik satın almak isterler. 

Global anlamda diyemem ama ülkemizde son zamanlarda dijital iletişim ve dijital pazarlama çok fazla istatistikleştirildi. Buna itiraz edemem, ama konumuz insan. İnsanı da sosyal bilimler açıklar. Hayata dokunmayan,  gerçek hayattan ilham almayan hiçbir çalışma nihayetinde başarıya ulaşmayacaktır.

Çünkü en temelinde insanlar ürün ya da servis satın almazlar. İnsanoğlunun her zaman bir derdi vardır ve biz satıcılar dertlere çözüm sağlarız. Yani insanlar çözüm satın alır, bu çözümü satın alırken de kendilerine en yakın hissettikleri markayı tercih ederler. “ İnsanlar markanızla ya da markanızın ne hissettirdiği ile değil, onların ihtiyaçları duyguları ve motivasyonlarıyla ilgilenirler. Marka bu yolda sadece araçtır.”

Hepimiz aynı zamanda birer müşteriyiz şimdi düşünelim;

a)      İnstagram’da karşınıza çıkıp duran tanımadığınız bir reklam mı ?

b)     Yoksa düzenli olarak, bizimle ilgili faydalı içerik üreten bize ilham veren bir marka mı?

Pazarlama faaliyetleri çok geniş ve yetkinlik isteyen bir konu, ancak dijitali tek başına düşünmek uzun vadede yolda kalmaktır. Bu nedenle dijitalde kesinlikle sadece kendimizden bahsetmek yerine , insana dokunmak, fayda sağlamak, hikaye yaratmak gerekecektir.

Örneklersek,  seo uyumlu  çöp metin yazmayın Romalılar. Yazdığınız metinler özgün ve faydalı içerikler olsun. Unutmayın, content is king.

En faydalı içeriği, en özgün , en kaliteli kim üretirse “king” o olur. İçerik anlamında video’nun ve aynı zamanda Linkedin’in yükselişinden de bahsetmek gerekir o da bir sonra ki yazının konusu.

Sharing is caring!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön