ümitakgün

Home   >   ümitakgün

İnsana Saygı, Çalışana Ücretsiz İzin


Kariyer.net’in şirketlere verdiği “insana saygı ödülü” var hatırladınız mı?

İddialı bir cümle olacak ama  “insana saygı ödülü” almış 10 şirketten 7’si  artık bu unvan ile anılamayacak. Neden mi ?

Hem insana saygı hem çalışanlarına zorla yıllık izinlerinin tamamını kullandırma,
Hem insana saygı hem çalışanlarının büyük bölümüne ücretsiz izin,
Hem insana saygı hem de evden çalışmaya biz inanmıyoruz,

gibi yaklaşımlarda bulunan onlarca “yakışıklı” şirket sayabilirim size, aslında siz de o şirketlerin isimlerini biliyorsunuz.

Zeynep Kömürcü Bulut’un dediği gibi; ben bir basit çalışan olarak 6 aylık 1 yıllık kriz iletişimi ve kenarda birikim ayırabiliyorken alanında kendini Türkiye lideri ilan eden şirketlerimiz benzer bir kriz planı oluşturmadı mı? Oluşturdu ise çalışanların üzerine bindirilen bu stresin anlamı nedir?

Kriz durumunda önünü göremeyen şirketler bu stresi neden çalışanları ile paylaşmak istiyor? Maaşlı çalışmanın özü, benim her gün belirli bir saatimi kiralayarak artmayan ya da azalmayan kazanç elde etmemdir. Eğer şirket kazancından ek gelir elde etmiyorsam, şirketin kriz durumlarında da bununla ilgili sorumluluk sahibi olmamam beklenir.

Önümüzdeki günlerde neler olacağına dair bir çok kişi yazıp çiziyor. Ben de Onur Yanık gibi çoğunun gerçekçi olmadığını düşünüyorum. Tek bildiğimiz insanlar bu krizden sonra bazı şeyleri sorgulayacak. Ve düne kadar olmaz öyle şey denilen her şey olmuş olacak.

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top