Home   >  

İzleme alışkanlıklarımız değişti, peki bu nasıl oldu?


Geçen hafta LinkedIn’de üzerine konuştuğumuz video izleme alışkanlıkları konusunu bu hafta biraz daha kurcalamak istedim. Video İzleme alışkanlıklarımız değişiyor, farklılaşıyor. Sadece youtube değil tüm internet trafiğinde video baş çeker durumunda. Peki bizi televizyon izlemek yerine çevrimiçi video içerikler izleme tercihine iten şey nedir ?

X kuşağının gençlik yıllarında seçenekleri yoktu, zaten internet de yoktu 🙂 Tv yayıncılığında yalnızca TRT vardı ve o hangi içeriği uygun görürse o izlenirdi. Ancak 90’lı yılların başında Cem Uzan ve Turgut Özal ortaklığında kurulan ilk özel televizyon StarTv oyuna katılınca işin rengi değişmiş ve peşi sıra ShowTv TeleOn gibi kanallar açılmıştı. Böylelikle rekabet ortaya çıkmış ve televizyonda seçenekler hiç olmadığı kadar artmıştı. Ancak televizyonun büyüsü fazla sürmeyecekti, öyle ki 20 yıldan kısa bir süre sonra internet kültürü televizyon yayıncılığını ve prime time anlayışını kökten değiştirdi.

Kral öldü, Yeni Kral YouTube!

Bugün ülkemizde Youtube’un yanında Netflix, BluTv gibi ücretli kanallar ile birlikte insanlar akşam eve gittiklerinde artık televizyon izlemiyorlar. İzleyicilerin akışlardan seçeceği yüzlerce seçenek karşısında neredeyse kişiselleştirilmiş bir deneyimi seçiyor olmaları şaşırtıcı olmasa gerek. Nielsen ve Comscore tarafından 2018’de yapılan araştırma video trendlerini ortaya koyuyor. Evinde internet olan kullanıcıların çevrimiçi video içerik izleme alışkanlığı yıllık bazda %17 artmış, toplamda ise  %64’lere gelmiş durumda.

 

Başka bir değişik bilgi ise yine televizyonlardan Youtube izlenme rakamları. Akıllı tv konseptinin hayatımıza girişinden sonra şu an geldiğimiz noktada günde 200 Milyon saat Youtube videosu akıllı televizyonlardan izleniyor. Ayrıca 18-49 yaş gurubunun yarısından fazlası artık televizyon izlemiyor. Ücretli televizyon yayını kullanıcısı olup iptal ettirenlerin oranı ise son iki yılda %50 bandını aşmış durumda. (Bu veri Türkiye’yi kapsamıyor)

İzleme alışkanlığı eskiden sadece akşamları yemek sonrası bir aktivite iken, bugün tüm kuşaklar arasında bakılmaksızın günün her saati izleme faaliyeti için uygun, evet banyo lavabo dahil. Z kuşağı ise izleme faaliyetini bir adım ileri taşıyarak yeni şeyler öğrenmek için Youtube’u tercih ediyor. Hatta ilk defa gideceği bir tatil yeri araştırması, yemek tarifi belki de sınavlara hazırlık konuları. Çevrimiçi video izleme alışkanlıklarını adım adım ileri taşıyan Z kuşağı aynı zamanda etkileşimli içeriklere de daha fazla ilgi gösteriyor. Canlı yayın ve stream yayınlara katılabilme etkileşimde bulunabilmenin etkisi büyük.

Prime Time Sizlere Ömür!

Gördüğümüz üzere, insanlar son zamanlarda akşam eve gittiği zaman televizyonlarda ilgi çekici şeylerin olmadığını düşünüyor. Ülkemiz nazarında özellikle çeşitli kamu yasaklarının, ya da reklam verenlerin baskılarının da payı büyük. Kurgulanmış büyük stüdyoların yerine daha kendiliğinden ve orijinal içerikler daha da önemlisi kısa içerikler tercih ediliyor.

Kısa demişken Google’ın son araştırması ise biraz can sıkıcı.
İnsanoğlu olarak dikkat süremiz 8 saniyeye kadar düştü. Bir Japon balığının dikkat süresi ise 9 saniye! Bu rakam çok değil 2000 yılında 12 saniyeden biraz daha fazlaydı. Ancak her şeye rağmen izleme alışkanlıklarının online tarafta kişinin kendi kontrolünde olması bir avantaj.  Zaten bu nedenle prime time kavramı sizlere ömür. Çünkü artık insanlar izleme faaliyeti sürdürmek için özel zamanlara ihtiyaç duymuyor. Bu da reklamcılık, pazarlama, sosyoloji gibi alanlarda hatta yapım ve içerik alanlarında köklü değişikliklere sebep olacağa benziyor.

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top