Home   >  

Linkedin Şirket Sayfası Büyütme Rehberi


Şirketler için Linkedin’ in ne kadar önemli ve gerekli olduğunu artık biliyoruz. Şimdilerde pandemi nedeniyle şirketler dijital kimlik oluşturmanın ve iletişim kurmanın önemini daha iyi kavradı. Özellikle yurt dışına açılmak isteyen ya da yurt içinde potansiyelini daha iyi kullanmak isteyen şirketler Linkedin’de nasıl yer edinecek? Linkedin şirket sayfası nasıl büyüyecek?

Linkedin sayfası büyüme verileri

Yanda gördüğünüz veriler birlikte çalıştığımız bir şirketin verileri. Bu sayfada hiç ama hiç reklam kullanmadık. Sadece iki aylık dönem dışında sayfa hep büyüdü etkileşimler arttı hatta sayfa sayesinde yeni iş bağlantıları kuruldu. Şirketinizin dijital imajını ve iletişimini doğru Linkedin algoritmaları ile birleştirirseniz aynı sonuçları elde etmeniz içten bile değil. Linkedin şirket sayfası yönetimi için aşağıdaki konu başlıklarının üzerine çalışacağız hadi başlayalım;

1-Şirketin dijital kimliği
2-Şirketin hedef kitlesi
3-İçerik planı
4-İletişim dili ve yöntemi
5-Linkedin algoritma rehberi

1-Şirketin Dijital Kimliği

Dijital kimlik kavramı kafanızı karıştırmasın, nasıl ki şirketin kurumsal bir kimliği var, dijital kimlik oluşturmak da aynı şey. Logonuz görünmese bile kurumsal renkler ile kullandığınız sözcükler ile hatta ve hatta paylaştığınız içerik ile artık tanınıyor olmanızdan bahsediyorum.

Bütün dijital kanallarda (facebook, instagram, youtube, pinterest vb.) ortak bir dijital kimliğiniz olmalı. Logonuzu instagram’ da en alt ortada kullanırken, linkedin’de sağ altta kullanıyorsanız bu bütünlük sağlanmamış demektir. Aynı şekilde grafik ve fotoğraf kullanımı konusunda da ortak bir dil oluşturun. Kimi şirketler yüksek kaliteli stock fotoğraflar kullanır kimi şirketler ise kendi çektiği fotoğrafları tercih eder. Hepsinin artıları eksileri var, hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek gerek. Dijital kimlik ve imaj oluşturmak en basit şekilde bu yolla başlar çok daha detaylı bir şekilde de ele alınabilir.

Yorumlara cevap verme tarzı, kullanılan emojiler, kelime grupları gibi daha birçok kimlik unsurunu saymak mümkün. Birçok şey tamam görünüyor. Şimdi ne olacak? En kilit cümle bu noktada “süreklilik”. Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin bu tasarladığınız dijital kimlikten vazgeçmeyeceksiniz. 

linkedin şirket sayfası açmak

Şirket sayfanızı henüz açmadıysanız bu rehber ile hesabınızı oluşturun

2-Şirketin Hedef Kitlesi

Bu lafı dijital mecralarda olduğunuz sürece duyacaksınız. Eskilerin bir lafı vardır ” herkese her şey anlatılmaz”. Ne hakkında iş yaparsanız yapın herkese yaptığınız işi anlatamazsınız. En çok düşülen hata

-Ne kadar çok takipçimiz olursa o kadar iyi yanılgısına kapılmaktır.

Evet, takipçi sayımız artmalı ama anlamlı bir biçimde. Özellikle Linkedin şirket sayfası için içerik üretiyorsanız sayıların anlamı çok daha arka planda. Diğer yandan sadece müşteri ilişkisi kurmak istediğiniz kitleye hitap etmek ise yine bir diğer yanlış. Çünkü yeni düzende fayda, değer üretmeyen şirketin yeri yok.
Öyleyse son kullanıcı olur, sektörünüz olur, sektör çalışanları olur bir şekilde müşteri adaylarınız dışında kalan insanları da hedef kitlenize almalısınız ve değer üretmelisiniz.
Hedef kitleyi belirlerken ise Linkedin şirket sayfasının analizler kısmını da mutlaka kullanın. Şimdiye kadar takipçiler bazında ya da ziyaretçiler bazında (takip etmeyenleri de kapsar) kimler şirket ile ilgilenmiş?

3-İçerik Planı

Kesinlikle Linkedin şirket sayfasında ya da instagram sayfasında ne yayınlanacağı hakkında önceden hazırlanmış bir planınız olsun. En azından 10 günlük bir içerik takvimi önden hazır olmalı. İçerik üretilirken en başta şu soruları sormakta fayda var;
Hedef kitlem kim? Ben kimler için içerik üretiyorum? Bu ürettiğim içeriğin hedef kitleme faydası nedir? Ya da tersinden sorabiliriz soruları.

Hedef kitlem nelerden hoşlanır? Hedef kitlem ana akış sayfasında ne görse ilgisini çeker? Hedef kitlemin internette en çok search ettiği konular/problemler nelerdir? 

Gördüğünüz gibi bu soruların bir sonu yok. İyi içerik üretmenin kurallarından biri doğru soruları sorabilmektir.
Sektöre göre haftada, ayda kaç paylaşım yapacağınız, bunlardan kaç tanesinin bilgi, ne kadarının eğlenceli, ne kadarının kurumsal vb. içerikler olacağını yine aynı şekilde önceden belirleyin. Ve kesinlikle ölçümlemeyi unutmayın. Çünkü hedef kitle dediğimiz sosyal alışkanlıkları olan ve davranışları değişen bir kitle. Değişken bir kitleye karşı durağan olamayız.

İçerik üretmek ile ilgili yaklaşımlar kabaca böyleyken, bir de teknik konular var. Eğer Linkedin’ den web sitesine yönlendirme yapacaksınız buna değer bir makale olmalı. Video yayınından bahsediyorsak süresine, bir fotoğraf paylaşıyorsak fotoğrafın diline dikkat etmeliyiz.

4-İletişim dili ve yönetimi

Aynı ortamda birilerine X Bey diye hitap ederken, diğerine dostum şeklinde hitap etmemizi belirleyen şey nedir? Ya da bazılarımızın yeni bir ortama girdiğinde farkında olmadan tekrarladığı selamlaşma ritüellerini ne belirler?

İletişim biçimlerimizi şekillendiren şey kabaca karşı taraf ile olan organik ilişkimizden süregelir. Organik ilişkiden kasıt ortak paylaşılan, ortak geçmiş, ortak gelecek kısacası iki tarafın kesişim kümesidir. Biz şirket olarak hedef kitlemiz ile organik ilişkimizi doğru tanımlamalıyız. Eğer böyle bir ilişki bulamadıysak bunu acilen kurmalıyız.
Hedef kitle ile organik bağ kurmanın yolu ise doğru içerikle başlar. Her şey o kadar birbirine bağlı ki bu denklem ancak bu şekilde doğru sonuç verebilir.

Doğru içerik ve doğru organik ilişki sonrasında ise doğru iletişim dilini oluşturmak gerekir. Linkedin’ de çocuğunuzu gönderme ihtimaliniz olan özel okula yorum olarak bir soru sordunuz. Gelmesi muhtemel 2 farklı cevabı ele alalım;

Soru: Merhaba bu yıl erken kayıt dönemi ile ilgili bir bilgi bulamadım bilgilendirebilir misiniz?

Cevap1: Ümit Bey selamlar; 2020-2021 eğitim öğretim dönemi erken kayıtları açıklandı 🙂 Buna göre ilkokul için bilgilere şu linkten, ortaokul ve lise için belirlediğimiz kriterlere bu linkten ulaşabilirsiniz. Eğer daha fazla bilgilendirilmek isterseniz 12345678 numaradan bizi arayabilir ya da web sitemize bırakacağınız talep formu yoluyla biz sizi arayabiliriz. Sağlıklı günler dileriz. REF-N27-64

Cevap2: Merhaba konuyla ilgili bilgiye www.ozelokul.okul web sitemizden ya da 1234567 numaralı telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz iyi günler.

Hangi cevabın Ümit Bey ile doğru iletişim kuracağını herhalde sormama gerek yoktur. Bu arada 1.cevapta sona eklenen referans sistemini mutlaka kullanın ve kayıt tutun sonra bana çok teşekkür edersiniz 🙂 Ayrıca iletişim kurmak demek sadece yorum cevaplamak değil. Hedef kitle ile iletişime geçtiğiniz her noktada benzer yaklaşımı kullanmak demek, call center dahil!

5-Linkedin şirket sayfası algoritması

a) Her dijital platformun olduğu gibi Linkedin’ in de kendine has kuralları var. Bu kuralları bilmek ve kendimizi buna göre güncellemek zorundayız. Linkedin algoritmasında 1 bazen 2 den büyüktür bu ne demek? Bu takipçi sayısı 5bin olan bir kullanıcı ya da sayfanın 10bin olandan daha değerli olabileceği anlamına gelir. O nedenle ilk kuralımız “nitelik”

b) Zamanlama açısından da bazı kurallarımız var; kullanıcılar açısından baktığımızda en çok çevrimiçi olunan zamanlar pazartesi ve salı günleri. Bu günlerin içinde ise 10:00-12:00  ve 18:00-20:00 saatleri arası. En çok içerik paylaşılan gün pazartesi, en az etkileşim hafta sonu.

c) Karşılıklı etkileşim; Linkedin ilgi bağı kurarken sadece kullanıcının etkileşim kurmasını değil sayfanın da kullanıcı ile etkileşimde bulunup bulunmadığına bakar. (bkz. iletişim dili ve yöntemi)

d) Çalışanlarınız mutlaka ama mutlaka sayfanız ile etkileşim içerisinde olacak bu gönderileri beğenmek demek değil. Siz kullanıcıları etiketleyecek onları içeriğe ortak etmelisiniz. Çalışanlar ya da paydaşlar ise re-post edebilir, beğenebilir yorum yapabilir kendilerine kalmış. Ama çalışan konusu gerçekten önemli çünkü her bir çalışan şirket için influencer gibi düşünülebilir

e) Video her platformda olduğu gibi Linkedin için de bir numaralı içerik. Ama videonun uzunluğuna ve thumbnail görüntüsüne dikkat etmek kaydıyla. 

f) CTR oranı yüksek sayfalar genellikle ana akışta daha çok görünür olabilmektedir. CTR oranını arttırmak için birçok yöntem var. Bunlardan biri, içerik için çoklu görsel kullanımı. İnsanlar paylaşımdaki diğer fotoğrafları görmek için gönderiye tıklayacağından bu gönderi başı etkileşim oranını artırır.

g) Son dikkat edeceğimiz şey ise dış bağlantı yönlendirmesinin dozunu iyi ayarlamak. Linkedin’ de her platform gibi trafiğini içeride tutmak isteyecek çok fazla dış bağlantı veren gönderileri ignore edecektir.

Ayrıca bu yazıyı okuyabilirsiniz: Linkedin şirket sayfası yönetme (teknik) rehberi

Bu rehberde bir linkedin sayfasını büyütmenin en kritik yöntemlerini anlattım. Elbette detaya inildiği zaman çok fazla değişken ve takip edilmesi gereken denklem var. Her şeye rağmen sayfanızı bir yandan büyütmek ve doğru ilişkiler kurmak, sektörde adınızdan bahsettirmek istiyorsanız bu yol haritası sizi doğru noktaya taşıyacaktır. Bir başka yazıda görüşmek üzere.

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top