Home   >  

Logo bi tık büyük olsun


Türkiye’de bu sözcüğü duymayan sektör profesyoneli, stajyeri, uzmanı kalmamıştır. Büyük logo, daha büyük logo, en büyük logo, ölçü birimi olarak da tık. Hepimiz her şeyin daha fazlasını büyüğünü istiyoruz acaba bu yüzden midir büyük logo fetişizmi ? Yoksa gerçekten kabul gören logo  büyük ve heybetli olması mıdır ?

 Meraklarda bugün; neden büyük logo istiyoruz ?

Logo meselesi bizde önemlidir, kobiden holdingine kadar logo olmazsa olmazdır. Logonun temel amacı kurumu diğerlerinden ayırmaktır. Pazarlama faaliyetlerinin en temel biçimlerinden biridir farklılaşmak, farklı konumlanmak. Öyleyse logo kullanıyoruz, çünkü müşterilerinizin ya da potansiyel müşterilerinizin zihinlerinde bizden bir eser bırakmak istiyoruz. Ama bir şey her defasında unutuluyor. Logo müşterinin gözüne güzel gözükmeli patronun ya da yöneticinin değil.

Bir  Pazar yeri hayal edin; pazarda tüm esnaflar bağırıyor. Bakıyorum yan esnafın sesi beni bastırıyor mu ? Ben biraz daha üst tona geçiyorum “ geeeeeeeel giieaaaaaaaaal domataa geeeeeeeeeel” Ben bağırdıkça yan tezgah iki fazla bağırıyor ve maalesef tezgah savaşlarını yan esnaf kazanıyor 🙁

 Benim moral sıfır sıfır sıfır.

Bursa’da pazarcılık yapan Veysel Mutlu şarkı söyleyerek fenomen olmuştu.

Ama, müşteri domates almak istiyor, kaliteli ve lezzetli domates? Neden daha çok bağırandan almak istesin ki? Hatta aksine sesten rahatsız olduğu için başka tezgaha gitmesi bile muhtemel. Evet bağırmak Pazar tezgahı için yan tezgahtan farklılaşmak yöntemi olabilir. Ama herkesin bağırdığı bir ortamda farklılık olmaktan çıkar. Herkesin bağırdığı bir ortamda akıllı  pazarcı bağırmaz,  tezgahının üzerinde ışıklandırma sistemi kurar. Hatta ürünlerinden oradan geçen insanlara ikram eder. Pazarın en başından fark edersiniz. Eğer üründe kaliteli ise oturur ve sadece müşterisinin gelmesini bekler.

Tezgah örneğinden yola çıkarsak, logonun her yere koyulması hastalığı bir yana sürekli bir yerlere daha büyük koyulması meselesi aslında karar veren kişinin logosunun daha çok görünmesini istemesinden kaynaklanıyor.

Pazarlamada logonun yeri

Kısmen haklı, şöyle ki; logo bir pazarlama faaliyetinin aracı ve bu faaliyetlerin temel amaçlarından biri görünür olmak.  Ama logoyu büyütmek demek bir yerden sonra  bağırarak ürün tanıtmak anlamına gelecektir.  İnternet jargonunda büyük harf ile yazı yazmak bağırmak anlamına gelir bilirsiniz. Hatta 2000’li yıllarda forumlarda büyük harf ile yazı yazdığınızda uyarı alırdınız hey gidi günler hey.
Logo bizi temsil edendir, güzel ya da büyük logo sadece akılda kalacaktır. Logosu çok güzel diye hiçbir ürün satın aldınız mı ? En fazla logosu nedeniyle aklınızda kalan marka olmuştur. Ama aklımızda nasıl kaldı ?
İşte kritik soru bu!

Yukarıdaki logo tasarımları sokaktan insanlara ait. İnsanlara dünyaca ünlü markaları soruyorlar, adidas starbucks gibi. Hepsi markaların tamamını bildiğini ve logolarını hatırladıklarını bildiriyorlar. Denek grubuna çeşitli markaların logolarını akıllarından çizmeleri isteniyor ve sonuç yukarıda gördünüz gibi starbucks logosu ortada :))
Dünyaca ünlü global markaların logoları bile kabaca renkleri ya da şekilleri ile hatırlanabiliyor. Ama gördüğümüz zaman parçaları birleştirebiliyoruz. Yani büyük olması küçük olması yeşil ya da siyah olması hiç fark etmiyor. Logo görüldüğü zaman hatırlanan sizi ve hatta imajınızı simgeleyen bir şey. Büyük olmasa da olur 🙂

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top