Home   >  

Sosyal Medya İletişiminde En Çok Yapılan 5 Hata


Yeni doğan bebeğin sosyal medya profili olması korkunç mu yoksa eğlenceli mi? Evcil hayvanların profil sayfası olmasına ne demeli ? Hepsinin ortak yanı biraz eğlence ya da gülümsemek isteyişimiz 🙂

Sosyal medyanın hayatın kendisine dönüşümü markalar için fırsat kapısı. Ama bu fırsat kapısını nedense kullanmaya çalışırken çok basit hatalar yapılabiliyor. Doğrusu defalarca anlatılan bu öğretilerin bu defa hatalarını derledim.

1- Tüm kanallarda bulunmak aynı içeriği paylaşmak
Sosyal medya kanallarının her birinin kendine ait bir konsepti var. Bunu bilmemize rağmen marka adına iletişim yaparken tek bir içeriği her yerde paylaşma gafletine düşüyoruz. Çok ciddi bir duyuru yoksa böyle bir iletişime gerek yok. Instagram ve Linkedin‘de paylaşılan içeriklerin birbirinden farklı olması gerekir. Belki tüketicileri aynı görünüyor olabilir ama fırın rafında deterjan görmek kadar birbirinden ayrı içerik anlayışları var.

2-Tek bir şablonumuz olsun kurumsal kimliğe aykırı olmasın
Haklı bir bakış açısı olmasına rağmen tamamen doğru değil. Haklı çünkü, dijital kimlik olması beklenen, sizin siz olduğunuzu gösteren detaylardan oluşur. Aynı zamanda değil çünkü dijital her an trendleri değişebilen dinamik bir alan. Ocak ayında belli kalıplar belirleyerek bir sene boyunca aynı şeyleri diretmek anlamsız olacaktır. Yolun başında belli bir çerçeve belirler dönem dönem belli konulara odaklanmaya dair planlar yaparsınız, fazlası değil.

3-Hedef kitleyi görmezden gelmek
İnsanların sosyal medyada olmak için bir kaç basit motivasyonu var. Maalesef ürünlerini anlatıp duran markalar bunlardan biri değil.

  • Hedef kitle kim?
  • Nelerden hoşlanıyor, neyi takip ediyorlar?
  • Onlara eğlence mi sunuyorsunuz, yoksa bir fırsat ya da haber mi ?

Bu ve diğer kritik soruların cevabını bulmak hedef kitleyi tanımaktan geçer. Aynı zamanda hedef kitleyi tanıyınca içerik planınız da bir taraftan kendiliğinden oluşmuş olacaktır.
Kısaca insanlara istediği şeyi verin.

4- Asıl amaçtan sapmak, ayrıntılarda boğulmak
Sosyal medyada markanın var olmak için iki temel nedeni var diyebiliriz; görünür olmak (bilinirlik) ve iletişim.
Tüketicilerin %84’ü sorduğu soruya 24 saat içinde yanıt almak istiyor.
Bana kalırsa 24 saat uzun bir süre. Ayrıca insanlarla iletişim kurmak demek şablon cevaplar vermek değil, en azından belli konularda yorumlarda, özel mesajlarda insanları hızlıca bilgilendirmek daha iyi olabilir.
Ne kadar basit ve hızlı davranırsak o kadar görünür olur iletişimde kalırız.
Önemli bir olay sonrasında en fazla bir kaç saat içinde reaksiyon göstermek gereklidir.
Gazete basmıyoruz ki ertesi günü bekleyelim?

5- Tek yönlü iletişim
Herkes kendi profilinde kendi hikayesini anlatır. Ama kendi hikayesini anlatan milyonlarca insandan “tanıdıklarımızı” takip ederiz.
Dolayısı ile marka olarak kullanıcıya da kendi hikayemizde roller vermeli, tanış olmalıyız. Anketler, soru-cevaplar, hatta bazı konularda karar vericilikler insanların sizinle birlikte aynı hikayede olduğunu hissettirir.
Böylelikle tek yönlü iletişimden çift yönlü iletişime geçilebilir.

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top