Home   >  

Sosyal medyada korku ve panik COVİD-19’dan hızlı yayılıyor


Son bir ayda toplanan axios verilerine göre çoğunlukla sosyal medyada paylaşılan her 10 corona virüs  hikayesinden 7 tanesi gerçeği yansıtmıyor. Sosyal medyada korku bilgi kirliliği ile birlikte insanları yönlendirmekten başka bir işe yaramıyor.

Yarasa hikayesi gerçek değil, deney sırasında ortaya çıkış hikayesi gerçek değil, Türkleri hasta etmediği gerçek değil, hatta tuzlu gargaranın işe yaradığı bilgisi de gerçek değil. Sosyal medya teknik olarak insanların iletişiminde kontrol mekanizmasını ortadan kaldırarak daha şeffaf bir iletişimi öngörüyordu. Ama geçtiğimiz 10 yıl boyunca toplumsal tüm krizlerde neredeyse sınıfta kaldı.

Ülkemiz gerçeğinden yola çıkarsak Gezi Parkı döneminde, 15 Temmuz Darbe girişiminde, yakın zamanda yaşadığımız İstanbul ve Elazığ depremlerinde deneyimlerimiz, sosyal medyada korku, dehşet, asılsız bilgi türevi paylaşımlar çok rağbet görüyor.  Türk kullanıcılar ise sosyal medya kullanımında ilk sıralarda yer alırken, herhangi bir bilginin gerçekliğini araştırma konusunda son sıralarda. Son sınavımız ise corona virüs olacak, ancak bu noktada internet profesyonelleri olarak alanımız ne olursa olsun bize çok görev düşüyor.

Sosyal medyada korku salgını, az daha Ukrayna’da bir ilçeyi yok ediyordu!

Bu panik 19 Şubat’ta bir ilçeyi neredeyse yok ediyordu. Ukrayna’da Çin’den gelen bir uçakta 40 civarı şüpheli Novi Sanzhary isimli kasabada 14 gün tedbir amaçlı karantinada tutulacaktı. Ancak sosyal medyada halkın galeyana gelmesi hatta resmi kurumların mail adresleri taklit edilerek yanlış bilgilerin yayılması sonucunda halk sokaklara döküldü ve polisle çatıştı. Olaylar zorlukla kontrol altına alındı ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy konuya dâhil olmak zorunda kaldı.

Konuyla ilgili makaleye buzzfeed’den ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyada korku ve paniğe engel olmak için; neler yapabiliriz?

  • Sosyal medya paylaşımlarının doğruluğundan emin olmalı ve bilgiyi doğrulamadan etkileşimden kaçınabiliriz.
  • İnternet profesyonelleri olarak ilk önce biz asılsız ve kaynaksız bilgileri yaymaktan kaçınırsak sosyal medyada korku ve paniğe neden olacak içerikler yayılma hızı düşecektir.
  • Yakınlarımızı, arkadaşlarımızı hatta ofislerimizi bu konuda basitçe bilgilendirebilir, corona virüsü ya da başka konularda resmi kaynaklar dışında bilgilere riayet etmemelerini tavsiye edebiliriz.
  • Twitter ve facebookta dolanan içeriklerin fake news olduğunu fark ettiğimiz anda bildirim yapabiliriz. Facebook bu fake news konusunu çok ciddiye alıyor ve Türkiye’de teyit.org ile partnerlik yapıyor.

İnsanları paniğe sevk etmeden doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirmek en doğru seçenek olacaktır. Sosyal medyanın kontrol mekanizmasının olmamasını fırsat bilenler sırf eğlence amaçlı bile gerçek dışı hikâyeler paylaşacaktır. Sosyal medyada korku ve paniğe neden olabilecek tüm içeriklerden hem kendimizi hem de başka insanları uzak tutmaya gayret edelim. Umarım bu krizi de atlattığımız günler yakındır.

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top