Home   >  

Adım Adım Etkileşim Arttıran İnstagram Hikayeleri Yaratın


İnstagram hikayeleri gün içinde o kadar çok izleniyor ki; normal paylaşılan gönderilerden daha fazla etkileşim alıyor, insanlar daha çok ilgi gösteriyor. Hatta yeni veriler hikayelerin normal gönderilere oranla daha fazla erişim aldığını gösteriyor. O zaman neden eğlenceli ve etkileşim arttıracak instagram hikayeleri yaratmayalım ? Adım adım gelin birlikte bakalım.

*Yazıyı podcast olarak sayfanın altından dinleyebilirsiniz

1.Günlük olaylar hakkında instagram hikayeleri

Son zamanlarda kurgulanmamış (steril olmayan) içerikler insanlar tarafından daha fazla ilgi görüyor. Günlük rutinler hakkında, işletmenizin ya da topluluğunuzun hakkında basit videolar, fotoğraflar paylaşırken mümkün olduğunda basit olun. Özellikle işletme gönderilerinde insanların “oynanmamış fotoğraf ve videoları” tercih sebebi olarak gördüğü kanıtlanmış bir gerçek.

etkileşim arttıran instagram hikayeleri nasıl hazırlanır videosu

Mutlaka müşteri görüşlerinden bahsedin, ürün ya da hizmet almak isteyen her 4 kişiden 3’ü işletme hakkında yorumları okuyor. Tüm değerlendirmelerinizin olumlu olması gerekmiyor. Eksikliklerinizi dile getiren instagram hikayelerinden alıntı yaparak nedenini açıklayın ve paylaşın. Bu instagram hikayesi, müşterileriniz için bilgilendirici olacaktır

Ürün ya da hizmetiniz her ne ise arka planda, bununla ilgili yaptığınız hazırlıkları anlatın. Hatta bir eğitim videosu mükemmel olur! Örneğin el yapımı hamburgerci bir işletmenin önceden etleri nasıl hazırladığını anlatan hikayeler serisi çok sevilebilir.


2. Metin deyip geçmeyin! Nasıl göründüğü önemli

İnstagram hikayeleri sizin ve işletmenizin kendini ifade etme şekli. Hikayenizi anlatırken kendi tarzınızı instagram hikayelerinde de kullanın. Daha önce sizin hikayelerinizi görmüş birisi tekrar gördüğü zaman sizi tanısın. Yazdığınız metinlerde renkler ve stiller ile kendi tarzınızı oluşturun.

Renk seçicisi sayesinde hikayede bulunan diğer objeler ile renk uyumu yakalayın. Böylelikle göze güzel görünen estetik hikayeler yaratmış olursunuz. 

instagram hikayeleri hakkında bilgilendirme

Karşıt renkler kullanarak da yine bir uyum yakalayabilirsiniz. Renk seçiminde tamamen özgürsünüz, elinizi korkak alıştırmayın 🙂

Üst üste farklı renklerde metinler kullanarak da yine farklı stiller oluşturabilirsiniz.

3. Eğlencenin dozunu arttırın, insanlar eğlenmek istiyor

Gerçek zamanlı olarak hisleri ve modları anlatan çıkartmaları kullanabilirsiniz. Konum ve diğer bilgileri içeren info çıkartmalarını da kullanabilirsiniz. Bu ayrıntılar instagram hikayesini gerçekçi görünmesini sağlar. Yine GIF’S bölümünden eğlenceli ve hareketli gifler eklemek sizi müşterilerinizin gözünde soğuk şirket görüntüsünü kırmanızı sağlayacaktır.

4. Bize etkileşimli instagram hikayeleri lazım

Şirketler ve işletmeler genellikle önemli olaylar olduğunda canlı yayın kullanıyor. Her gün etkinlik olmasına gerek yok. İnsanlara anlık olarak faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilirsiniz bu onların hoşuna gidecektir. Anlık dijital iletişim kurmayacaksak neden buradayız, öyle değil mi?

 

Benim favorim; soru-cevaplar! Soru cevap etkinlikleri kesinlikle instagram hikayelerinin en sevdiğim yanı. Hem topluluk yönetimi nedir sorusunun çıkış noktası hem de etkileşimin dibi! İnsanların ne düşündüğünü öğrenebilir, onların görüşlerini toplayabilir ve instagram sayfamızı takipçilerimizin isteğine göre şekillendirebiliriz.


Yine aynı şekilde anketler de benim favorilerim arasında yer alıyor. Çünkü takipçilerin direkt cevap vermesine olanak sağladığı ve doğrudan marka/şirket fikirlerine katılım sağladığı için sadakat duygusunu güçlendiriyor.

Bu renk geçişleri harika görünecek 🙂 Örnekte göreceğimiz gibi yaratıcılığın sınırı yok, insanlar değişik şeyleri severler.

Video instagram hikayelerinde sağdan sola, soldan sağa pan yapın. Eklediğiniz çıkartma, emoji ya da diğer şeyleri sabitledikten sonra ortaya harika hikayeler çıkacak 🙂

instagram hikayelerinde gif kullanımı

Yazıyı dinlemek için böyle buyurun;

https://open.spotify.com/show/5HbjvADFhLI41ks1ltYYRB
Spotify’da beni takip edebilirsiniz 🙂

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top