Home   >  

Dijitalde Topluluk Yönetimi Nedir?


Topluluk yönetimi kavramı son zamanların en çok telaffuz edilenleri arasında yer alıyor. Ama gerçekten ne anlama geliyor? Ya da nasıl yapılıyor? Neden ihtiyaç duyuluyor? Dijitalde marka yöneten istisnasız herkesin bilmesi gereken topluluk yönetimi neymiş bir bakalım?

Neden Gerekli ?

Teknolojik gelişmeler  ikame ürünlerinin arasındaki fiyat, kalite gibi belirleyici farkları ortadan kaldırdı. Markaların ikame ürünlerinin arasında istisnalar hariç neredeyse fark yok. Öyleyse bizim markanızın diğerlerine nazaran tercih edilmesi için bir sebep gerekli.  Tercih edilen marka demek “sevilen marka” olmak demek. Markamızın sevilmesi için bir çok farklı yol olduğu gibi, biz gönülleri fethetmek, bizim gibi markamızı savunacak, hatta bizim için geri bildirim verecek elçilerden bahsediyoruz.

Neden gerekli sorusunun cevabı olarak; markamızı kendisine yakın hissedecek, gerekirse diğer kullanıcılara savunacak, bize geri bildirim verecek temsilciler yaratmak için, topluluk oluşturmalı ve yönetmeliyiz.

Nasıl Topluluk Yönetimi Yapılmaz ?

 1. Sadece ürünü anlatarak, ürün hakkında konuşarak olmaz
 2. Tek taraflı markanın kendi cümlelerini tekrar ederek olmaz
 3. Steril ve hatasız içerikler paylaşarak olmaz
 4. Soru sormadan, geri bildirim toplamadan olmaz
 5. Takipçi kitlenizin fikirlerini topladıktan sonra uygulamaya koymadan olmaz
 6. Kopyala-yapıştır cevaplarla ve içeriklerle olmaz
 7. Her bir takipçinin özel bir insan olduğunu hissettirmeden olmaz
 8. Ulaşılabilir olmadan kesinlikle olmaz

Kısaca aslında;  takipçilerinin sık sık fikirlerini alan, onların beklentileri ve günlük hayatta ihtiyaçlarına yönelik içerik üreten, fikirlerini önemseyen, kurumsallıktan ziyade (markanın konumlanışına göre) daha samimi, sık sık geri bildirim toplayan bir dijital iletişim planı oluşturduğunuz zaman kendi topluluğunuzu yavaştan oluşturmaya başlamış olursunuz.

Sosyal Medya Yönetimi ve Topluluk Yönetiminin Farkı Ne ?

Örneklendirmeleri ve metaforları çok severim; Leader Networks’ün CEO’su Vanessa DiMauro şöyle demiş:

Sosyal medya yönetimi eve gelecek misafirleri belirler, topluluk yönetimi o misafirleri ağırlar”

İnanın bu kadar basit anlatılamazdı, misafirlerinizin hedeflemesini hangi eve gelmeleri gerektiğini,  hangi yoldan geleceğini, neden misafir olmaları gerektiğini anlatmak sosyal medyanızı yönetmektir. Misafirler ( müşteriler / potansiyel müşteriler) bin bir emekle eve gelmeye ikna ettikten sonra onlara elbette iyi bir deneyim sağlamalısınız ki; sık sık sizi tekrar ziyarete gelsinler. Aksi halde şöyle bir salonunuza baktıktan sonra evden ayrılacaklardır.

Bazı Kritik Notlar

 1. Topluluk yönetimi demek dijital pr demek değildir, öyle ki ikisinin hitap ettiği kitleler farklıdır.
 2. İnsanlar markalar ile konuşmazlar, insanlar insanlar ile konuşur.
 3. Kurulan iletişimde genel değil daha spesifik hatta kişiye özel konulara değinilmeli.
 4. Topluluk yönetimi hala birçok marka için yeni bir kavram. Dolayısı ile zaman isteyen ve süreç içerisinde kendi politikalarını oluşturan (marka anlayışına göre) bir iletişim modeli.
 5. Topluluk yönetimi sadece kriz dönemlerinin ya da tanıtım zamanlarının modeli değil sürekliliğe tabi bir iletişim modelidir.
 6. Yaratılan içeriklerin mutlaka kullanıcıya dokunması hatta onların cevaplandırabilmesi ve fikirlerinin hayata geçirilmesi elzemdir.
 7. Diyalog, hatta dönem dönem belirli gruplar halinde buluşmalar marka elçileri yaratmak için çok önemlidir.
 8. Online olmak ve anlık aksiyonlar almak iletişim krizlerinin önüne geçmek demektir.

Comments ( 1 )


Adım Adım Etkileşim Arttıran İnstagram Hikayeleri Yaratın - Ümit Akgün

Aralık 2019 23

[…] soru-cevaplar! Soru cevap etkinlikleri kesinlikle instagram hikayelerinin en sevdiğim yanı. Hem topluluk yönetimi nedir sorusunun çıkış noktası hem de etkileşimin dibi! İnsanların ne düşündüğünü […]

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top