Home   >  

Dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar?


Dijital pazarlama uzmanı için gereklilikler

Dijital pazarlama son  yıllarda popüler olan bir meslek sanılsa da, aslında 15 yıldır hayatımızda. Dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar? Dijital pazarlama uzmanı olmak için sertifika gerekir mi? Soruları yanıtlamadan önce gelin birlikte dijital pazarlama uzmanı başlığında neler var bakalım.
Dijital pazarlama uzmanı demek sadece sosyal medya yöneten kişi değildir. Konvansiyonel kanalda bir pazarlama uzmanının bilmesi gerekenleri bilip, dijital araçları da kullanabilen kişilerdir. Dijital pazarlama uzmanlarının ana iş kalemlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Sosyal medya yönetimi
 • Google ads reklamcılığı
 • Facebook (Meta) reklamcılığı
 • SEO (search engine optimization)
 • İçerik pazarlama
 • Web sitesi yönetimi
 • İçerik yönetimi (content)
 • Google analytics
 • Veri okuma ve anlamlandırma


Yukarıdaki dijital pazarlama faaliyetlerine daha bir çok madde eklenebilir. Temel olarak yukarıda belirttiğimiz alanlarda strateji yaratma ve uygulama becerisi sağlamak gereklidir. Bunun yanında dijital pazarlama uzmanı kişilerin geliştirmesi gereken yetenekler vardır.


 • Reklamcılık (customer journey, marketing funnel, lead, brand awareness)
 • Metin yazarlığı (blog üretimi, içerik pazarlama, reklam metinleri)
 • Analiz ve ölçümleme (google analytics, semrush, keyword planner)
 • Yaratıcı düşünce (tıklanabilir görsel, kullanıcıya hitap eden video, slogan yaratmak) bunlardan bazılarıdır.

Dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar?

Dijital pazarlama uzmanları aslında bir markanın ya da işletmenin olabildiğince dijital kanallarda çok görünür olması ve yeni müşterilere hitap etmesi için çalışır. Örneğin, takipçi arttırmak popüler bir KPI olsa da aslında ana hedeflerden biri değildir. Önemli olan çok takipçi yaratmak değil nitelikli (hedef kitle) ve olası müşterilere ulaşmaktır. Markanın, işletmenin ürün veya hizmeti ne ise diğer alternatiflerden daha çok öne çıkmasını sağlamak için yukarıda bahsettiğimiz araçları kullanır. Çoğu zaman sosyal medya öne çıksa da aslında dijital pazarlama uzmanının en temel strateji argümanı web sitesi etrafında olmalıdır.


Web sitesine gelen kullanıcıları kazanmak (user acquisition) ve istenilen hedef kitleye iletişim/satış yapabilmek için ( remarketing, retargeting) tüm faaliyetler bir plana göre şekillendirilmelidir. Müşterinin araştırma ve satın alma yolculuğu uzun ve karmaşıktır. Bu nedenle bir strateji doğrultusunda potansiyel müşteriyi doğru yönlendirmek gerekir. Kalabalık  ve ayrıştırılmamış hedef kitleye çeşitli dijital kanallardan iletişim ve pazarlama faaliyeti yürüttükten sonra, ilgili olduğu varsayılan daha az sayıda kişiye daha farklı söylem ve içeriklerle iletişim yapmaya devam edilir.


Her bir safha pazarlama stratejisine göre farklı isimlerle adlandırılır ve her bir müşteri segmentine farklı stratejiler uygulanır.
Bu açıdan bakınca dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar? sorusunun öne çıkanlarından biri analiz ve ölçümleme yapmaktır. Analiz ve ölçümleme ile toplanan datalardan anlamlar çıkarmak, hedef kitleyi doğru tanımlamak gerekir. Markanın, işletmenin hedef kitlesini doğru tanımlamak ve değişen müşteri davranışlarını takip etmek de aynı stratejinin gerekliliğidir. Aynı zamanda sektörü ve ülke gündemini meşgul eden konuları da yakından takip edilmelidir. Yani kısaca bir pazarlama uzmanının bildiklerini zaten bilmeli üzerine dijital araçların kullanımlarına hakim olmalıdır.

Dijital pazarlama sertifikası almak gerekli mi?

Dijital pazarlama uzmanı olmak için aslında sertifika sahibi olmak gerekmez. Ancak dijital pazarlama eğitimleri son zamanlarda popüler bir sektör haline gelince böyle bir zorunluluk varmış gibi düşünülmektedir. İletişim fakültesi mezunlarının dijital pazarlama uzmanı olması daha olası görünse de aslında endüstri mühendisliğinden mezun birisi ya da ekonomi mezunu da bu mesleği yapabilir. Önemli kriterler temel yeteneklerin doğru kazanılmasıdır. Yine de iletişim temellerinin ana ders konusu olması nedeniyle iletişim fakültesi mezunları daha avantajlıdır denilebilir.Dijital pazarlama sertifikası almak sadece o eğitimin alındığını gösterir. Bu alanda yetkin olmak için iş kolunun genel kuralları (best practis) ve uygulamaları bilmek gereklidir. Dijital pazarlama eğitimi aldıktan sonra mutlaka yukarıda bahsedilen her konu başlığında uygulama yapılmalıdır. Uzmanlığın pekişmesi bol bol metin yazmak, görsel seçmek, slogan yaratmak, web sitesine içerik üretmek, sosyal medyada deneme yanılmalar yapmak ile mümkündür.
Google tarafından verilen ücretsiz “Dijital Pazarlamanın Temelleri” isimli kurs bu mesleğe bir başlangıç için yeterlidir. Ücretli kurslar da elbette tercihler arasında yer alabilir, önemli olan çokça uygulama yapabilmektir.

Toparlamak gerekirse; dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar?

Bir kurumun ve ürünlerinin/hizmetlerinin dijital kanallarda ( web sitesi, reklamlar, sosyal medya, bloglar) istenilen hedef kitleye görünür olmasını sağlayarak talep oluşturur. İnternet kanallarında görünür olmak ilk hedef olsa da, asıl hedef potansiyel müşterileri satın alma için tetiklemektir. Bunun için de dijital trendleri takip ederek, ürünün/hizmetin talebini arttırmaya yönelik her zaman yeni stratejiler geliştirilmelidir.

Bunu beğendiyseniz bunu da okuyun;

https://www.umitakgun.com/dijital-musteri-deneyimi-nedir-nasil-yonetilmelidir/

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top