Home   >  

Facebook hızlı deneyim / koleksiyon reklamlarına bakış


Normalde facebook reklamlarınızda tüm noktaları iyi kurguladığınızda beklenen CTR %3,5 dur. ( Sektöre göre değişebilir) Bu rakam %5 lerde ise gayet iyi deriz, peki CTR %12 leri görüyorsa bu nasıl mümkün oldu? Facebook hızlı deneyim reklamlarına bir bakış.

Facebook/İnstagram sürekli yeni geliştirmeler ve değişimlerin olduğu bir mecra. Bu hem kullanıcı için hem de biz pazarlamacılar için hem iyi hem de kötü bir durum. Özellikle bizim için alışkanlıkların değişmesi ve yenilikleri takip etmek kolay değil. Facebook/instagram reklam türlerinde önceden “koleksiyon kanvas reklamlar” olarak adlandırılan hızlı deneyimlerden bahsetmek istiyorum.

Facebook koleksiyon yeni adıyla hızlı deneyim reklamlarının en önemli özelliği kullanıcıya ürünlerinizden bir seçki hazırlayarak ve reklama oyunlaştırma ekleyerek web sitesine gitmeden sade bir tur yapmasını sağlamak.

Ne demek istedim?

Kullanıcı normalde ağda dolaşırken onun ilgisini çeken bir ürün reklamı gördüğü zaman, reklama tıklar ve onu web sitesine göndeririz. Ürün detay sayfasına giderse o ürün ile ilgilenmezse hemen çıkar, kategorilere giderse aradığı ürünü bulamaz yine çıkar. Ayrıca kullanıcı cihaz, internet bağlantısı, web sitesinin yavaş açılması gibi bir çok fiziki problemden ötürü web sitesinde alışveriş yapmadan ayrılabilir. İşte tüm bu sorunlara facebook hızlı deneyim reklamı ile çözüm getirebilirsiniz.

Önceden hazırladığınız ya da reklam sırasında hazırladığınız bir hızlı deneyim ile ürün gruplarından oluşan hoş bir tasarım ile kullanıcıyı bir ön lansman sunabilirsiniz. Reklama tıklandığı anda tam sayfa şeklinde ve hiç takılmadan açılan hızlı deneyim; sadeliği nedeniyle kullanıcının kafasını karıştırmaz ve ürünlerinizi ön plana çıkarır. İlgisi dağılmayan kullanıcı ise bir takım ürünler ile ilgilendikten sonra daha fazlası için web sitesine gidebilir. Web siteniz yavaş açılsa bile kullanıcı bu sorun karşısında daha sabırlı olacaktır çünkü ürün hakkında ön bilgi edinmiştir.

Gelelim CTR konusuna; hızlı deneyim reklamlarının öne çıkan bir diğer özelliği ise etkileşim oranlarının diğerlerine nazaran daha yüksek olması. Bunun bir takım teknik sebepleri olmasıyla birlikte ana nedene kullanıcı deneyimini ön planda tutması diyebiliriz. Reklamlarınızda daha çok etkileşim demek reklam maliyetlerinizin düşmesi, remarketing için daha çok data toplanması ve daha çok analiz yapabilmeniz gibi birden fazla olumlu sonuç demek.

Reklamın kendi içerisindeki CTR oranı inanılmaz başarılı. Reklamı gören her 5 kişiden biri hızlı deneyim ile etkileşime girmiş.

Facebook hızlı deneyim reklamı nasıl oluşturulur?


Öncelikle facebook demo hızlı deneyimlerini inceleyebilirsiniz. Bunlardan size uygun olan çıkabilir. Ve kullanıcıyı iyi tanıyarak ona uygun bir modeli düşünmenizi tavsiye ederim.

Reklam Yöneticisi-Reklamlar-Oluştur- Trafik veya Dönüşümler seçeneklerinden birini seçerek Hızlı deneyimi destekleyen bir reklam modelinden devam edin. Karusel, tek fotoğraf, video gibi reklam formatlarının olduğu bölümde formatınızı seçin ve
Hızlı deneyim ekle kutusunu seçin.

Özel bir hızlı deneyim oluştur a tıklayarak oluşturun ve kayıt edin. Reklamla ilgili diğer ayarlamalarınızı yaptıktan sonra mutlaka önizleme yapmayı unutmayın.

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top