Home   >  

Facebook Mezarlığında Bir Gün


Facebook şahsen benim hayatıma 2008 yılında girdi. Aradan geçen 11 yılda gelişti evrildi bambaşka bir boyuta geldi. İlk çıkışının ardından yol boyunca çeşitli misyonlar yüklendi, yeri geldi alternatif medya, yeri geldi toplumsal hareketlerin öncüsü. Ama artık facebook mavi bir mezarlık olma tehlikesiyle yüz yüze.

Geçtiğimiz günlerde facebook newsroom “video güncellemesi” ile ilgili duyuru yapmıştı. Şuradan

Bildiğiniz üzere facebook watch adında bir akış yaratmıştı. Bir video izlerken aşağıda ilgi alanlarımızla alakalı başka videolar çıkıyor ve izlemeye devam etmemiz sağlanıyor. İşte bu watch üzerinde çeşitli algoritma değişiklikleri ile orijinal içerikler ön planda tutulacak.

Facebook mezarlığı tadilatta

Bir diğer yandan facebook gruplar üzerinden tekrardan durmaya başladı. Sebebi ise community olarak adlandırılan bu oluşumlar tıpkı bir şehrin mahalleleri gibi birbiri ile samimi gerçek iletişimi olan insanları veya belli bir ilgi alanına sahip insanları ortak paydada toplayabilmek. Yine amaç burada daha çok insanın facebook ile bir araya gelmesi.

Son olarak ise bir diğer bu aralar üzerinde durulan yenilik facebook tasarımının sadeleşmesi. Mobil kullanıcılarda neredeyse değişim tamamlanmak üzere , web kısmında ise yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak. Amaç yine kullanıcıların çok fazla dikkatleri dağılmaması ve dışarı bağlantı vermemek. (kısmen)

Facebook Z kuşağı ile barışabilecek mi ?

Tüm bu son dönemde yapılan değişim ve yeniliklerin ise tek bir ortak yanı var ki, bence fark etmişsinizdir. O da facebook mezarlığında artık insanlar daha az vakit geçiriyor. Bu az vakit geçirme meselesi facebook için şu an büyük bir tehlike değil ama olması an meselesi. Bu nedenle facebook kullanıcıların facebook’ta daha fazla zaman geçirmesi için bir dizi değişiklikleri kademeli olarak hayata geçiriyor. Tüm dünyada neredeyse artık facebook orta ve üst yaş kitleye hitap etmekten kurtulamadı. Dijital pastada pay alımına devam edebilmesi için ise yeni gelen jenerasyonun katılımını sağlamak zorunda ancak rakamlar ve veriler 2000 sonrası kuşağının facebook’ta vakit geçirmekte istekli olmasını bir kenara bırakın, hesap açmanın yıkıklık ( eziklik J ) olduğunu düşünüyor.

Elbette her teknolojinin, trendin, modanın bir sonu olduğu gibi facebook içinde gelecekte bir yerlerde bir son var. Fakat şirket bir şekilde bu kaçınılmaz sonu geciktirmek için mücadele ediyor.

Comments ( 1 )


Avatar

Ömer Yetim

Haziran 2019 17

Merhabalar, yazınızı sonuna kadar keyifle okudum. Facebook’un artık teknoloji geliştirdiğine inanmıyorum. Yapmış olduğu en etkili yöntem artık yeni çıkan popülaritesi yükselen uygulamaları satın almak(rakip gebertme örnekleri ise whatsapp ve instagram) oldu. Şunu çok iyi görüyorum ki Facebook yaş grubunun yüksekliği olsun görsel olarak çok fazla kalabalıklığı olsun bu tür etkileşimlerin insanları artık yorduğunu çevremden aldığım etkileşimlerden de bunları yorumluyorum.

Facebook ve Linkedin uygulamaları profesyonel anlamda kullanmayan insanlar için biraz zor geliyor artık teknoloji geliştikçe en hızlı ve çabuk ulaşılabilirlik ön plana çıkmasıyla bu konuda yetersiz kaldıklarını gözlemliyorum. Bu konuda instagram örneği yada alternatif gösterebilirim. Bir resim veya video paylaşımı beğeni,yorum ve sadelik.

Twitter çok farklı bir ortamı olduğu için onunla kıyaslamayı pek uygun görmüyorum ama Facebook ve Linkedin birbirine kullanım amacı dışında hedefleri farklı olsa da tasarım boyutunda birbirlerine benzetiyorum.

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top