Home   >  

İnstagram Kullanan Şempanze


@_DanielSinclair isimli bir internet yazarı twitter hesabından bugün bir video paylaştı. Paylaştığı videoda açıkça  görülüyor ki şempanze elinde bir adet İphone instagramda takılıyor ! Vay başımıza gelenler, bugün instragramda takılan yarın fotoğraf da paylaşır like da kovalar.

https://youtu.be/d_fRxA3BJC0

Konuyla ilgili internet camiasından çok fazla yorum geliyor,  ekşisözlükte bile başlık açılmış görülüyor. Şempanzenin gayet rahat tavırlarından anlayacağımız üzere bunu çok önceden yaptığını düşünebiliriz. Ayrıca gönderiler arasında dolaşırken  beğenmemeye de dikkat ediyor kereta ehehe

Aslında sosyal medya kullanımı temelde bu şekilde gibi görünse de etkileşim denilen şey bambaşka. Şu an için şempanzemiz bakıcısı ile selfie çekemiyor ( inşallah öyledir J ) Çekiyor olsa bile bunu kendi başına paylaşamıyor ya da böyle bir istek duymuyor. Sosyal medyayı çekirdek gibi bize bağlayan şey işte tamamen bu etkileşim. Önce izleyici olarak dahil olduk sonra biz de izlenilecek şeyler yapmak istedik. Ve nihayet herkes  hem izleyici hem de yayıncı oldu. Web 2.0 gelmeden önce biz de aşağı yukarı bu şempanze kardeşimiz gibi bakınıp bakınıp  geri çıkıyorduk. Ne zaman biz de işin içine dahil olduk işte o zaman web 2.0 ile birlikte internet başka bir yer oldu ve etkileşimin like sayılarının havada uçuştuğu bir döneme girdik.

Yanlışlarımı lütfen işin uzmanları düzeltsin, şempanzelere çeşitli şeyleri öğretebiliyorsunuz. Ancak dikkatli izlediğiniz zaman şempanzenin içerikleri dikkatlice izlediğini bazılarını daha uzun bazılarını daha kısa izlediğini görebilirsiniz. Yani bu şu demek; o an ki kişisel zevklerine beğenilerine ve duygularına göre hareket ediyor. Yapay zekanın her gün konuşulduğu bu aralar, evrimle alakalı gelişmelerin ve internet çağının başka yönlerinin ihmal edildiğini oturup düşünmek zorundayız.

https://www.reddit.com/r/Damnthatsinteresting/comments/b08v5c/chimpanzee_scrolling_through_instagram/
Reddit’de daha önce paylaşılmış benzer bir video

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top