Home   >  

İnstagram’dan olay hamle! Artık like sayıları görünmeyecek


İnstagram’ın oluşturduğu  yeni bir demo ortaya çıktı.  Techcrunch.com’un ortaya çıkardığı  yeni demo sürümünde artık instagrama attığınız her bir gönderinin altında like (beğeni) sayıları değil sadece var ise ortak arkadaşlarınızın beğenileri ve gönderi metni görünecek.

İsmi açıklanmayan bir nstagram çalışanı  bu sürümün ortaya çıkması ile ilgili şunları ifade etti;
Gönderilerin yani içeriklerin ön plana çıkmasını istiyoruz. Like sayılarının ve  popülerliğinin kaliteli içeriklerin önüne geçiyor.  Yeni demo ile ilgili ise like sayılarının gösterilmemesi sayesinde bu sorunu ortadan kaldırmış olmayı hedefliyoruz.

İlk bakışta özellikle sosyal medya bağımlılarını aşırı üzecek gibi görünen bu yenilik,  kısa vadede instagramın kendi topuğuna sıkacakmış gibi düşünülmesine neden olabilir. Ancak uzun vadede ise kaliteli içerik üreticilerinin like sayısına takılmadan özgürce paylaşım yapacağına işaret ediyor. Oysa şu an mevcut durumda sadece popüler olduğu için ilke alan ilgi gören içeriklerin geniş kitlelere gösteriliyor olması söz konusu.
Ayrıca sosyolojik ve psikolojik olarak, instagramın son zamanlarda beğeni sayıları ve takipçi sayıları üzerinden olumsuz eleştiriler alıyor olmasının bu demo üzerinde etkisi olabilir.
Özellikle gençler arasında istedikleri içeriği değil yüksek like alacak içeriği paylaşmas çok popüler bir davranış.Bu davranışın ise hem bireylerin üzerinde hem de instagramın üzerinde tehlike oluşturduğu düşünülüyor.

 

 


ayrıca instagram’ın yeni tasarımlar üzerinde çalıştığı ve denemeler yaptığı gözlemleniyor.

Şahsi fikrim ise; storyler özelliğinin gelmesi ile  normal gönderi (post) sayısında ciddi bir azalma gözlemlenmişti. İnsanların daha sık paylaşım yapması ve snapchat’in  ekarte edilmesi için ortaya çıkan bu özellik uzun vadede instragrama yaramadı. Bu demo eğer hayata geçerse gözle görülür biçimde gönderi sayısında artış yaşanacağını düşünüyorum.

İnstagramın bu demoyu nasıl deneyip test ettiği bilinmiyor. Aynı zamanda instagramın bu sürüme kesin geçeceğine dair kesin bir bilgi de yok ancak her haliyle sosyal medya dinamiklerini kökten değiştireceği kesin. Öyle ki çıkışından bu yana sosyal medyanın kullanıcı bazında ölçümü mümkün kılan tek metriği like sayılarıydı.

Kaynak: https://techcrunch.com/2019/04/18/instagram-no-like-counter/amp/?__twitter_impression=true

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top