Home   >  

Müşteriyi ürünün başında değil, ekranda ikna etmek


Müşteriyi yıllarca ürünün başında, havalı stantlarda, mağaza dekorasyonları ile ikna ederken birden bire ekranda ikna etmeye çalışmak kuşkusuz herkes için çarpıcı bir değişim oldu

Her şeyin ilki olmakla ilgili insanoğlunun takıntısı var hem de toplumlar denenmemiş yeniliklerden hoşlanmamasına rağmen. Halbuki daha önce denenmiş ve geniş kitlelerce benimsenmişi devam ettirmek insanın doğasına daha yatkın.

İlk defa yiyecekleri pişirme fikri, ilk defa yerleşik hayata geçme fikri, ilk banka organizasyonu, feodaliteyi terk ediş.. Yaşam standartlarımızın günümüzdeki haline gelmesi epey zamanımızı aldı. Cesur birileri çıkıp bu ilkleri denemeseydi, onanmış konfor terk edilerek yenilik aranmasaydı bugünün standartlarına sahip olamazdık.

Tüketici alışkanlıkları mobil internet kullanımı ile çok hızlı dönüştü

Tüketici tarafında alışkanlıkların ne kadar önemli olduğu bilinirken, insanların alışılmıştan vazgeçmesinin epeyce zor olmasına şaşmamalı. Yıllardır dokunarak, deneyerek alışveriş yapmış insanları bir anda internetten alışveriş yapmaya ikna edemeyebilirsiniz. Fakat daha önce alışkanlığı yerleşmemiş ya da değişmeye daha müsait kitlelere yeni alışkanlıklar kazandırabilirsiniz.

İşte sürekli bahsi geçen Z kuşağı ve X kuşağı internetten alışverişin kilit anahtarı rolünü bu şekilde oynadılar. Toplumun bir kısmının onayına ihtiyaç duyan internetten alışveriş, bugün geldiğimiz noktada anne babalarımızın bize alışveriş için link attığı haline evriliverdi.

Müşteriyi yıllarca ürünün başında, havalı stantlarda, mağaza dekorasyonları ile ikna ederken birden bire ekranda ikna etmeye çalışmak kuşkusuz herkes için çarpıcı bir değişim oldu. Aslında buna bir geçiş diyemeyiz, geçişten çok bir deneyim süreci demek daha doğru gibi. Tıpkı dilin yıllar içinde değişken ve canlı yapısı gibi.
Pazarlama faaliyetleri de müşterinin alışkanlıklarına paralel olarak devinim içinde varlığını sürdürüyor.

Peki müşterinizi ekran başında ikna etmek için bir şeyler yapıyor musunuz?

bunu sevdiyseniz bunu da sevebilirsiniz: online eğitim: dijital pazarlama

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top