Home   >  

Neden tüm Google arama sonuçlarında “haber siteleri” var ?


Haber siteleri artık haber sitesi değil, zaten kimse haber de okumuyor. İnsanlar eskiden birbirlerine sordukları soruları “Google” a soruyorlar, cevapların tamamı ise alakalı ya da alakasız haber sitelerinde. Seo uyumlu içerik anlayışımız ne kadar doğru?

Ben haber sitelerinin şu an ki durumlarını istiklal caddesine benzetiyorum. Günde binlerce kişinin geçtiği cadde her daim hınca hınç kalabalık.  Ancak sorun şu ki esnaf bu kalabalığı “ kuru kalabalık ” olarak nitelendiriyor. Evet,  binlerce belki on binlerce insandan bahsediyoruz ama bu insanlar sadece orada bulunuyorlar. Alışveriş yapmak için orada değiller, belki birkaç fotoğraf çekip en fazla mevsimine göre dondurma ya da kestane aldıktan sonra ayrılacaklar.
Haber sitelerinin de vaziyeti işte bu durumda.

Seo uyumlu içerik meselesi var olduğundan beri, sonu gelmeyen cevaplar için hiç bıkmadan usanmadan scrolladık ekranlarımızı ama bir türlü aradığımız soruların cevabını yazı bloklarının arasında bulamadık.

Oysa son trendlere göre kullanıcılar,  kendisini kandıran web sitelerini bir daha ziyaret etmiyor.
Neredeyse Türk insanının merak ettiği tüm sorularla alakalı uzun ve cevabı olmayan içerik üreten haber siteleri, böylelikle arama sonuçlarını domine etti. Elbette kendisini bekleyen tehlikeden habersiz.

Örneğin “iyi kurabiye yapmanın sırrını” ararken bir anda kendinizi falancahaber de buluyorsunuz, çünkü seo uyumlu içerik aramalarda en yukarıda. İyi kurabiye yapmakla alakalı gerçekten kaliteli içerik üreten web sitesine ise bir türlü üst sıralarda görmüyorsunuz. Bizim tanıdığımız Google asla böyle bir şeye izin vermez. Çünkü Google yola çıktığından beri “ kullanıcıya fayda sağlamayı “ prensip edinmiş bir şirket.

Elbette partnerinden de aynı prensibe uymasını bekleyecek. Türk insanının internet okur-yazarlığı da tabi seneler içerisinde gelişmeye devam ediyor. Bu iki sebepten ötürü haber sitelerinin yakın gelecekte trafiklerini, daha da önemlisi ilgili kitleyi kaybetme tehlikesi çok yüksek.


Anti parantez bu konuda gördüğüm en iyi haber sitesi ntv.com.tr . Nedeni ise; haber ilkelerini iyi şekilde uygulayan, clickbait yapmayan, aldatıcı başlık kullanmayan ve anlamsız seo uyumlu içerik üretmeden haberi net bir şekilde sunan tek haber sitesi olması.

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top