Home   >  

Online eğitim batağı: Dijital Pazarlama


Eğitimci sıfatı çok değerli, öyle kolayca sahip olunabilecek bir yetkinlik değil. Zira önce bir şeyi bilmek, uzman olmak aynı zamanda öğretecek kabiliyette olmak gerekir. Online eğitim ise başlı başına farklı bir deneyim.
Son zamanların en popüler para kazanma fırsatı online eğitimleri ve eğitimcileri konuşalım istedim.

Anadolunun güzel bir deyişi vardır, “Sen ağa ben ağa bu ineği kim sağa” . Mesleğinde yetkin insanın yok denecek kadar az olması ülkemizin insan kaynakları sorunlarından biri. Kağıt üzerinde herkesin her şeyi bilmesi bir yana iş yapmaya gelince kazın ayağı öyle değil. Son zamanların popi mesleği dijital pazarlama konusunda sadece basit bir arama ile 100’den fazla online eğitim bulabilirim!

Herkes eğitim vermek istiyorsa, dijital pazarlama ile ilgili işleri kimler yapıyor ? Gerçekten işinin ehli insanları tenzih etmek ile beraber “ gerçek dijital pazarlama uzmanları” yoğun bir gündemin içerisinde bir de online ders mi veriyor ? Yoksa gerçekten işinin ehli olanlar sadece işini yapıyor da birileri boşluğu mu dolduruyor ?. 

Gazeteci mühendis olamaz ama mühendis gazeteci olur

Bunun sebebi sosyal bilimler ile ilgili mesleklerin ülkemizde lisans ile yapılmıyor oluşundan ileri geliyor. Tabi ucuz insan gücü yaratma isteği de bir diğer sorun. Dijital pazarlama mesleği de kendi içerisinde çeşitli alt dallara ayrılan ve farklı disiplinlerden beslenen bir meslek. Buna rağmen bu işi herkes yapabilir algısı konuyu istemediğimiz yerlere getirdi. Dijital pazarlama her şeyden önce klasik pazarlama bilmeyi gerektirir. Müşteri nedir, ürün nedir gibi kavramlardan habersiz insanların dijital pazarlamayı ben bilirim tavırları yetmiyormuş gibi bir de online dersini veriyor olması bardağı taşıran son damla oldu. En azından benim bardak taşalı uzun zaman oldu.

Online eğitim en popüler ticaret aracı haline gelmiş durumda

“Kıskanıyorsun!”


“Kıskanıyorsun” diyenleri duyar gibiyim, her şeyden önce her uzman ders verecek diye bir kural yok. Ders verecek olan eğitimcidir. Benim mesleğim eğitmek değil. Ayrıca  her meslek mensubu gibi ben de mesleğimi ve itibarını korumakla yükümlüyüm. İnsanları dolandırıcılara karşı uyarmak (evet bence bu dolandırıcılık)  herkesin ahlaki görevi olmalıdır. Ortada gördüğümüz yanlışı birlikte düzeltmemiz gerektiğine inanıyorum.

Eğitimlerin iyisini kötüsünü anlama yolu yok mu?

Var tabi olmaz mı ? Öncelikle “iyi eğitimciyi anlama yolları” isimli online eğitimime aşağıdaki linkten kayıt olar… şaka şaka 

Bir defa online eğitim verecek kişinin 5 yıldan az deneyimi varsa özür dilerim ama hayırdır hemşerim nereye diye sorun. Yine dijital pazarlama konusunda bakalım: Üniversitelerde yeni medya adı altında bölümler programlar kurmaya çalışıyordu ben üniversitedeyken. Ben mezun oldum hala kurulmaya çalışıyor. Bazı vakıf üniversiteleri bu ve benzeri bölümleri kurdu fakat tam anlamıyla dersler ve özellikle eğitimciler oturmuş değil. Eğitim kurumları bile bunu bir sisteme koyamadığını düşünürsek herkesin öğretici metoduna sahip olabilmesi imkansız.

Yinede özellikle üniversiteden mezun olmaya aday öğrenciler ya da ilgili konuya gönül vermişlerin bir yerden başlamış olması için “iyi eğitimciyi anlama yolları” bittabi var.

Eğitimci hakkında hemen şu sorular sorulmalıdır:

  • Uzmanlığını nereden almış?
  • Kaç yıldır bu konuda uzman?
  • Uzmanlığı hakkında başarıları nedir?
  • Başarılarının delilleri – örnekleri nedir?
  • Eğitimi, kariyeri nereye dayanmaktadır?
  • Türkçe kullanımı, hitabeti ve yaklaşımı nasıl?

Kabaca bu soruları (veya benzerlerini)  kendinize sorun ( ya da karşı tarafa sorun) ve cevapları yan yana getirin. Sonuçlar sayesinde, eğitim almak ya da almamak arasında tereddüt duymayacaksınız.

Son olarak dereye biraz taş atarak bitirmek istiyorum. Marka olmak hakkında her yerde eğitim veren ( her eğitim 1.000 TL den başlıyor) bir eğitimci hanımefendinin bugüne kadar yönettiği ne bir marka var, ne de kendi adına kişisel web sitesi. Ama gel gör ki marka ve dijital pazarlama adına eğitimlerine yer bulamıyorsunuz. Ne diyelim Allah çarşısını pazar etsin.

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top