Home   >  

Sevgili WhatApp Korkmalı Mıyız ?


Gelecek ile ilgili konuşulan neredeyse 2 konu var. Yapay zeka ve güvenlik sorunları. Financial Times’da bugün çıkan habere göre korkutucu bir  WhatsApp güvenlik açığı tespit edildi. Kötü taraf şu, güvenlik açığını engelleme imkanınız yok. Haberde WhatsApp’ın sesli arama özelliği kullanılarak telefona sızan casus yazılımdan bahsedilirken etki alanının ise bilinmediği kaydedildi.

Sesli arama ile yükleniyor

Dünya çapında WhatsApp uygulamasını 1,5 milyar insan kullanıyor. Neredeyse dünyanın en popüler iletişim aracı ile ilgili casus yazılım korkutucu boyutta. Çünkü casus yazılım WhatApp güvenlik açığı sayesinde siz hiçbir şey yapmadan  telefonunuza sızabiliyor.  İsrailli NSO Group isminde şirket tarafından üretildiği belirtilen casus yazılım; “ size gelen bir WhatsApp sesli araması ile yükleniyor ve daha sonra bu WhatsApp sesli araması arama kayıtlarından otomatik olarak siliniyor.” Mayıs başında gerçekleşen saldırı sonrası WhatsApp güvenlik açığı ile ilgili bilgisi olmayan yüz binlerce kullanıcının telefonuna sızılmış olabileceği  düşünülüyor. WhatsApp ise konuyla ilgili kesin şeyler söylemenin şu an için mümkün olmadığı belirtti.

Güvenlik açığı önlem alınabilir değil

Güvenlik konusunun özellikle dijital iletişim ve dijital medya alanlarında öneminin artması şaşırtıcı değil. Acaba güvenlik açığı problemlerinin kullanıcıları korkuttuğu bir döneme mi giriliyor?  NSO’nun Pegasus ismindeki bu casus yazılımı sizin haberiniz bile olmadan kameranızı açabilir, e-postalarını okuyup, fotoğraflarınıza erişebilir ve daha bir çok şey yapabilir. Telefonuna sızılan kişiler arasında global çapta Londra merkezli insan hakları savunucusu olan bir avukat bile var.

İnsan hakları savunucusu avukat ise NSO isimli bu şirketin devlet ya da devletler için çalıştığını ve buna benzer olaylarla ilgili olarak sabıkalı olduklarını belirtiyor.Konunun siyasi ayakları olduğunu da belirten avukat “ bu suçlamalarla ilgili İsrail devletinin elle tutulur bir yaptırımda bulunmadığını ve bunun şüphe uyandırıcı olduğunu” belirtti. İnsan hakları savunucuları ve muhalif gazetecilerin bu yolla tehdit edildiğini de sözlerine ekledi.

https://www.youtube.com/watch?v=f5HaHXwcz9Y

Kaynak: Financial Times

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top