Home   >  

Linkedin iş ilanları neden önemli? Farkları neler?


Linkedin iş ilanları diğer kariyer platformları gibi şirketlerin belirlediği kriterler doğrultusunda istihdam yaratmayı hedefleyen ilanlar. Ancak diğer platformlardan çeşitli farkları var. Linkedin iş ilanları neden önemli ve Linkedin iş ilanlarının diğerlerinden farkı nedir birlikte değerlendirelim.

Hepimizin filmlerden alışkın olduğu sahne vardır, kahramanımız sabah eline gazete alır ve iş ilanlarının olduğu sayfada iş ilanlarını okuyarak kendisine uygun olanı seçmeye çalışır. Filtreleme olarak da mavi tükenmez kalem ile kendisine uygun olduğunu düşündüğü ilanları yuvarlak içine alır. 2000’li yılların başında bile neredeyse iş arama serüveni bu klişe sahne etrafında dönüyordu. 1999 yılında kurulduğunu belirten kariyer-net, 2008 yılında iyiden iyiye ismini duyurmaya başladı, şirketin söylediğine göre bir firmalar iş ilanlarını buradan yayınlıyordu, bizler ise kolayca bu işlere başvuruda bulunabileceğimiz belirtiliyordu. Geçtiğimiz 15 yılda rakibi yenibiris ile piyasayı etki eden eden bu oyunculara 2015’li  yıllarda yeni oyuncu katıldı.

Linkedin iş ilanlarının diğerlerinden farkı nedir?

Linkedin bildiğiniz üzere  sosyal ağ. Yani insanlar içerik üretiyor, paylaşıyor ve sosyal ilişkiler kuruyor. Aynı zamanda profiliniz sizin özgeçmişiniz olduğu için aktif özgeçmiş sahibi olmanız ilk göze çarpan fark. Diğer platformlarda ise sabit bir özgeçmiş ve şirketle tek yönlü iletişim var. Oysa linkedin de yayınlanan iş ilanlarına başvurduğunuz zaman özgeçmişiniz şirket ile paylaşıldığı gibi profiliniz de paylaşıldığı için alanınızda yazdığınız yazılar, ürettiğiniz içerikler varsa portfolyonuz  ve tüm sizinle alakalı bilgiler de karşı tarafa gönderilmiş olur.

Böylelikle durağan verilerden oluşan bir özgeçmiş yerine sizi her anlamda tanıtan hikayenizi paylaşmış olursunuz. Yine başka artısı ise, şirketlerin iş ilanları ile birlikte aynı işin sorumluluğu kimde ise o kişinin profilini de görebiliyorsunuz. İş ilanı ile ilgili ya da farklı konularda iletişime geçmeyi gerekli gördüğünüz takdirde bu kişilerle de mesaj yoluyla iletişime geçme şansınız bulunuyor.

Linkedin ile şirketleri tanımak

Linkedin 2019 yılında Türkiye’de iyi bir çıkış yaptı. Kullanıcı sayısı bakımından da, site trafiği bakımından da 2019 ile başlayan yükseliş trendi 2020’de de devam etti. Bu yükselişle bağlı olarak şirketlerde kendi adına sayfalar açarak iletişime dahil oldu.

Bu sayfalara bakarak  şirket ile ilgili neredeyse tüm bilgilere ulaşmak mümkün. Hatta buna şirkette çalışanların profillerini görmek bile dahil. Linkedin şirket sayfası üzerinden yapılan paylaşımlar sayesinde şirketin önceliklerinin, sektöründe edindiği yeri, çalışanlarını kısaca görünen yüzünün büyük bir kısmını öğrenebiliyorsunuz. Bu bakımdan linkedin iş ilanları yoluyla bir iş bulmak bence diğer yollara göre daha avantajlı.

Linkedin yetenek avcıları ile teklifler almak

Yukarıda bahsettiğim gibi linkedin sosyal bir ortam ve insanlar istedikleri konuda içerikler paylaşabiliyor. Tabi paylaşılan ve üretilen içeriklerin işiniz ile ilgili olması bekleniyor. Çoğu kullanıcı kendi işiyle ilgili deneyimlerini paylaşarak meslektaşlarına ilham veriyor ya da karşılaştığı sorunları paylaşarak ortak bir çözüm arayışına gidiyor. Bu gibi kişiler, kendi meslek kollarında ya da sektörlerde öne çıktığı zaman ise yetenek avcılarının (headhunter)  dikkatini çekiyor.

Diğer platformlarda belli kelimelerle arama yaparak ve filtreleme yaparak yetenek aramak zorunda kalan yetenek avcıları linkedin kolay bir şekilde yetenekleri tarayabiliyor. Belki de kağıt üzerinde  güçlü duran çalışanın gerçek performansı ile ilgili de bilgi edinmiş oluyor. Tüm bu bilgiler ışığında eğer işiniz ve sektörünüz hakkında söyleyecek sözünüz var ise, insanlar da sizi takip ediyorsa, onlara yardımcı oluyor en önemlisi sorunlarına çözüm getiriyorsanız linkedin iş ilanlarına başvurmadan teklif almanız olası.

Linkedin yetenek sınavları ve sertifikaları

Sosyal ağ kendi içerisinde oluşturduğu bir sistem ile yazılımdan mimariye, ofis programlarından özel uzmanlık alanlarına kadar eğitim modülleri bulunduruyor. Linkedin premium üyelik avantajlarından biri olan bu eğitimlerin bir de sınav boyutu var. Eğer siz ilgili yetenek hakkında kendinizi yeterli görüyorsanız direk sınava girip kendinizi test edebiliyorsunuz. Geçme notu 70 olan bu sorular şimdilik İngilizce dilinde ama yakında zamanda Türkçe olması da bekleniyor.

Eğer sınavı geçemezseniz bir sonraki yeni sınav için 3 ay beklemeniz gerekiyor. Bu yetenekler ne işimize yaracak derseniz, sınavlardan geçtiğiniz takdirde sertifika kazanarak linkedin üzerinden iş başvurusu yaptığınızda, onaylı yetenekler de karşı tarafa iletiliyor. Tabi ilanı yayınlayan şirket de iş ile ilgili yetenek beklentilerini belirliyor. Eğer şirketin beklentileri ile sizin yetenekleriniz örtüşürse algoritma şirket ile sizi bir şekilde buluşturuyor.

Linkedin tüm bu artı özelliklerini her gün geliştirmeye de devam ediyor. Profiliniz sayesinde yeni iş ilanları takip edebilir sektörünüz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ya da linkedin şirket sayfası aracılığı ile yeni iş ilanları yayınlayabilir bu yenilikleri deneyimleyebilirsiniz.

Bunu sevdiyseniz bunu da seveceksiniz;

Linkedin premium üyelik nedir?

Leave A Comment

Adres

Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

Telefon

Mail

me@umitakgun.com

Top